Bielsk Podlaski

Bielska Opatrzność w finale ogólnopolskiego konkursu Aktywna Parafia 2021

29
paź 2021

Parafia najświętszej opatrzności Bożej w Bielsku Podlaskim z proboszczem ks. Zbigniewem Kaolakiem biora udział w konkursie „Aktywna Parafia” organizowanym przez Katolicką Agencje Informacyjną. Konkurs ma zwracać uwagę na prowadzone w parafiach działania społeczne, ochronę zdrowia i promocję aktywnego trybu życia w czasie wychodzenia z pandemii. Wydarzenie objęte jest patronatem honorowym Bpa Artura Mizińskiego – Sekretarza Generalnego Konferencji Episkopatu Polski.

Bielska Opatrzność znalazła się w ścisłej, finałowej czołówce konkursu, do której zakwalifikowano 9 parafii z całej Polski.

Parafia pw. Najświętszej Opatrzności Bożej w Bielsku Podlaskim należy do dekanatu bielskiego w diecezji drohiczyńskiej. Parafia została erygowana przez bp Antoniego Dydycza w 2002 roku. Jej pierwszym proboszczem został ks. Kazimierz Zalewski. W tym samym roku zakupiona została działka pod budowę nowej świątyni. Początkowo nabożeństwa sprawowane były w Bazylice Mniejszej w Bielsku Podlaskim. W grudniu 2003 roku bp Dydycz poświęcił drewnianą kaplicę – budynek ten po wybudowaniu właściwej świątyni został wykorzystany jako Parafialne Centrum Edukacyjne. W 2004 roku poświęcona i erygowana została droga krzyżowa. Na terenie parafii należą znajdują się również kaplica w Orli pw. Św. Jana Pawła II oraz Samodzielny Publiczny Ośrodek Opieki Zdrowotnej. Kaplicę szpitalną w tym ośrodku pobłogosławił w 2005 roku bp Antoni Dydycz. Według danych statystycznych diecezji drohiczyńskiej w parafii mieszka ponad sześć tysięcy mieszkańców, w tym około tysiąca stanowią katolicy.

Od 2012 roku proboszczem opisywanej wspólnoty jest ks. prał. Zbigniew Karolak – w latach 1994-2002 dziekan brzeski. Święcenia kapłańskie przyjął w 1983 r. Oprócz posługi proboszcza jest kapelanem w Szpitalu Powiatowym w Bielsku Podlaskim, placówce która wraz z nadejściem pandemii była leczyła pacjentów z koronawirusem z całego regionu, dziś także posługa wśród zakażonych jest dniem codziennym kapelana.

W konkursie „Aktywna Parafia” oceniano aktywności w kilku kategoriach: pomoc bliźniemu w potrzebie, wspólnoty parafialne, uprawianie sportu, wspólne wyjazdy, pomoc psychologiczna, edukacja zdrowotna, pomoc charytatywna, zdrowy styl życia oraz profilaktyka zdrowotna. Bielska Opatrzność w działaniach tych radzi sobie bardzo dobrze.
W kategorii „Pomoc bliźniemu w potrzebie” zwrócono uwagę na funkcjonowanie katolickiego przedszkola, gabinetu bezpłatnej rehabilitacji dla seniorów oraz wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego, całodziennych zajęć świetlicowych dla seniorów i organizację zajęć relaksujących, aerobiku dla kobiet 30+. Oprócz tego parafia wydaje bezpłatne obiady dla potrzebujących, prowadzi jadłodzielnię, osobom objętym kwarantanną dostarcza paczki żywnościowe oraz udziela wsparcia finansowego. Organizuje też wyjazdy i zajęcia wakacyjne dla parafian w różnych grupach wiekowych, kursy języka angielskiego oraz dostarcza paczki na oddziały szpitalne.

W kategorii „Wspólnoty parafialne” podkreślono funkcjonowanie Liturgicznej Służby Ołtarza, scholii, zespołu ludowego, kółka różańcowego i grupy rodziców modlących się za swoje dzieci.

W kategorii „Uprawianie sportu” wykazano, że parafia jest organizatorem sportowych rywalizacji dla dzieci w wieku 3-6 lat. Raz w tygodniu prowadzone są zajęcia na basenie dla seniorów. Parafia dysponuje boiskiem z bramkami, stołem do ping ponga, placem zabaw dla dzieci oraz sprzętem sportowym. Prowadzone są rozgrywki różnych grup wiekowych, często koncentrujących się na rodzinnym współzawodnictwie.

W kategorii „Wspólne wyjazdy” parafia może pochwalić się organizowaniem wyjazdów dla dzieci oraz seniorów, pielgrzymek do miejsc kultu w kraju i zagranicą oraz letnimi wyjazdami do teatru.

W kategorii „Pomoc psychologiczna” zwrócono uwagę na zajęcia świetlicowe dla seniorów oraz odbywające się w parafii (2 godz. w tygodniu) konsultacje z psychologiem.
W kategorii „Edukacja zdrowotna” wymieniono codzienne zajęcia gimnastyczne, odbywające się w poniedziałki zajęcia na basenie oraz rozgrywki na świeżym powietrzu. Codziennie wieczorami prowadzone są zajęcia relaksujące z aerobikiem dla kobiet 30+. Odbywają się również konsultacje z lekarzami i dietetykiem.

W kategorii „Pomoc charytatywna” na docenienie zasługuje funkcjonowanie tzw. „jadłodzielni”, wydawanie bezpłatnych obiadów dla osób potrzebujących, dostarczanie paczek żywnościowych dla osób na kwarantannie (wraz ze wsparciem finansowym) oraz do szpitali. W parafii odbywają się też zajęcia rehabilitacyjne dla chorych.
W kategorii „Zdrowy styl życia” zaakcentowano istnienie parafialnego gabinetu bezpłatnej rehabilitacji, zajęć świetlicowych, aerobiku oraz spotkań z lekarzami i dietetykiem. W maju zorganizowany został rodzinny rajd rowerowy.

W kategorii „Profilaktyka zdrowotna” omawiana wspólnota wykazała się działaniem Przystani Opatrzności. Prowadzona w niej jest rehabilitacja osób ze zwyrodnieniami stawów i kręgosłupa, fizjoterapia rehabilitacja kończyn oraz po wylewach i zawałach. Z tej formy pomocy korzysta tygodniowo około stu osób.

Parafia pw. Najświętszej Opatrzności Bożej w Bielsku Podlaskim jest jedną z dziewięciu, które zostały zaproszone do udziału w finale Konkursu „Aktywna Parafia” 2021. Niestety parafianie z Bielskiej Opatrzności nie pojechali na galę finałową, co było warunkiem walki o podium. Jak mówi proboszcz ks. Zbigniew Karolak – Nie wystarczyło czasu by zorganizować wyjazd.

Nieważne – na podium, czy tuż obok, najważniejsze jak wiele dobrego dzieje się w tej tryskającej dobra energią parafii.
Źródło: www.ekai.pl
Oprac. Abol
Foto: ABol / Archiwum
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.