Bielsk Podlaski

Poszukiwany – Poszukiwana, biblioteka w Boćkach zaprasza do zabawy

Kultura Sob. 07.11.2020 10:45:00
07
lis 2020

Nie pójdziemy do kina, do ośrodka kultury, nie wypożyczymy książki w bibliotece. Ale to nie powód żeby np. rozstać się z ulubioną placówką kultury. Jeśli nie można tam po prostu pójść warto skorzystać z ofert on-line, które przygotowuje wiele ośrodków kultury czy bibliotek.

„Wanted” czyli rodzinny konkurs „Poszukiwany – Poszukiwana”, to propozycja Gminnej Biblioteki Publicznej w Boćkach. Biblioteka poszukuje zaginionych bohaterów bajek. Od 5 listopada na profilu biblioteki na FB ukazują się rysopisy poszukiwanych postaci. W ten sposób biblioteka świętuje Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Celem konkursu adresowanego do całych rodzin jest:

- wspieranie wspólnego czytania rodzinnego,
- kształtowanie nawyku systematycznego czytania,
- popularyzowanie zbiorów bibliotecznych
- propagowanie czytelnictwa jako wartościowej formy spędzania wolnego czasu.

A oto pierwsze opublikowane zagadki i pierwsi poszukiwani bohaterowie:

Poszukiwany jest samotny mężczyzna. Mieszkaniec namiotu nad rzeką. Zbliża się zima więc może wybrał się w podróż w cieplejsze miejsca na ziemi, może wróci na wiosnę do naszej Doliny?

Rysopis: wzrost średni, szczupłej budowy ciała. Ubrany w zielony płaszcz, zielony kapelusz i długi szalik. Często nosi plecak. Czasami można go zobaczyć palącego fajkę, a czasami można usłyszeć dźwięki jego harmonijki. Typ romantyczny, przyjazny mieszkańcom Doliny. Nie lubi tylko strażnika pilnującego parku. Wiecie kto to taki?

I kolejny list gończy prosto z biblioteki:

Poszukiwana jest malutka dziewczynka, niezwykle rezolutna, bo obecna w wielu miejscach – bajkach, filmach, wierszach a nawet skeczach. Najczęściej widziana była przez pana Charlesa Perrault i braci Grimm, a ostatnio przez pana Brzechwę. Ich zeznania wskazują, że poszła w kierunku lasu.

Rysopis: niewielki wzrost, szczupła budowa ciała, oczy przenikliwe – widoczny zachwyt nad światem, uszy zgrabne. Znaki szczególne: porusza się w podskokach i śpiewająco. Na głowie charakterystyczne nakrycie głowy w kolorze mocy.

Kolejne listy gończe ukażą się już wkrótce. A tymczasem już teraz warto zajrzeć do domowej biblioteczki, może są tam jakieś zaległe nieprzeczytane jeszcze książki, a może takie które już były przeczytane wiele razy, ale ciągle miło się do nich wraca. Uważna lektura z pewnością pomoże przy rozwiązywaniu zagadek i odnajdowaniu zaginionych postaci z bajek. Na zwycięzców czeka nagroda - zestaw książek dla całej rodziny.

A jak już odgadniecie, to można pójść krok dalej. I już tak poza konkursem np. narysować opisaną postać albo napisać gdzie się zagubiła, dokąd poszła, kiedy wraca? Czytanie rozwija wyobraźnię, więc dla wprawionych czytelników to odczytywanie listów gończych może być świetną inspiracją do dalszej zabawy, bo biblioteka poszukuje sześciu zaginionych postaci, a przecież w bajkach są ich setki i każda chce byś ją odnalazł.

I nic nie szkodzi, że październik, który jest miesiącem bibliotek już się skończył, na dobrą książkę zawsze jest dobry czas. A biblioteki, nawet jeśli zamknięte, ciągle inspirują.

Foto: GBP Boćki

ABol/DW

Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.