Bielsk Podlaski

Dożynki Prezydenckie 2021 - najpiękniejszy wieniec z Podlaskiego

Region Pon. 20.09.2021 11:47:02
20
wrz 2021

Tegoroczne Dożynki Prezydenckie w Warszawie to wielki sukces Podlaskiego. Wieniec wykonany przez mieszkańców Województwa Podlaskiego został uznany za najładniejszy spośród kilkunastu innych, prezentujących poszczególne województwa. Po sobotniej konkurencji, w niedzielę, 19 września, przed Pałacem Prezydenckim odbyły się uroczystości dożynkowe z udziałem pary prezydenckiej. Uczestniczyli w nich Wicemarszałkowie Województwa Podlaskiego: Stanisław Derehajło i Marek Olbryś.

Ceremoniał poprzedziła liturgia w pobliskim w kościele seminaryjnym pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Świętego Józefa Oblubieńca w Warszawie. Po niej korowód dożynkowy przeszedł na dziedziniec przed Pałacem Prezydenckim. Podczas uroczystości padło wiele słów wdzięczności wobec pracy na roli.

– Dzięki trudowi polskich rolników, dzięki państwa ciężkiej pracy, waszemu stresowi, trosce i sercu, które wkładacie, mamy w Polsce zapewnione bezpieczeństwo żywnościowe – mówił Prezydent RP Andrzej Duda. – Wszystkie branże polskiego rolnictwa muszą być w sposób równy zadbane. Obiecuję wszystkim polskim rolnikom, że będę o te sprawy dbał, że będę stał na straży polskiego rolnictwa, jego dobra, jego interesów, tego wszystkiego, co istotne.

Grzegorz Puda, minister rolnictwa, mówił o tym, ile Polska zawdzięcza wsi. To rolnicy, jak podkreślał szef resortu, stoją za filarem suwerenności kraju, jaki daje bezpieczeństwo żywnościowe.

W przeddzień Dożynek Prezydenckich odbył się „Konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy o nagrodę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej”, w którym wzięły udział grupy reprezentujące poszczególne województwa. Wygrał wieniec wykonany przez mieszkańców wsi Kolonia Boćki, zaprezentowany przez członków tamtejszego zespołu Klekociaki.

- Ogromna duma! Cudownie było patrzeć na cały proces tworzenia tego wieńca, na wspólną pracę kilku pokoleń. A potem patrzeć jak mogą cieszyć się ze swojego sukcesu – mówił, uczestniczący w sobotnim konkursie, wicemarszałek Stanisław Derehajło.

O tradycji wykonywania wieńców napisał polski prezydent w tegorocznym liście z okazji uroczystości święta plonów:

- Dożynkowe wieńce, symbolizujące sens pracy na roli, przypominają nam wszystkim, że żywność, którą cieszymy się każdego dnia, jest owocem codziennego trudu, zapobiegliwości i gospodarności polskich rolników – pisał Andrzej Duda.

W tegorocznych uroczystościach dożynkowych udział wzięli m.in. Grażyna Ignaczak-Bandych - Szef KPRP, Paweł Szrot - Szef Gabinetu Prezydenta RP oraz ministrowie: Bogna Janke i Adam Kwiatkowski.

Dożynki Prezydenckie zorganizowane zostały już po raz dziewiętnasty. Po raz pierwszy odbyły się w Spale w 1927 r. za prezydentury Ignacego Mościckiego. Z uwagi na sytuację epidemiczną w kraju wydarzenie po raz drugi odbyło się na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego. Ceremoniał Dożynkowy prowadził Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego.

Przypomnijmy, że zwycięski wieniec, to efekt pracy trzech pokoleń. Mieszkańcy Kolonii Boćki wykonali wieniec dożynkowy w kształcie korony, uwity z czterech podstawowych zbóż: pszenicy, jęczmienia, owsa i żyta. Na zwieńczeniu znajduje się mała korona stworzona z lnu oraz jarzębiny, którą wieńczy drewniany krzyżyk.



Źródło: Województwo Podlaskie
Oprac.: Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
Foto: Kancelaria Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, Departament Rolnictwa i Obszarów Rybackich UMWP

Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.