Bielsk Podlaski

Kolejna osoba straciła pieniądze

Region Sob. 24.07.2021 11:07:25
24
lip 2021

Do bielskiej Policji wpłynęło kolejne zgłoszenie dotyczące oszustwa ,,na zdalny pulpit”. Bielszczanka, za namową fałszywego analityka, chciała zarobić na rynku kryptowalut. Zainstalowała aplikację podaną przez przestępców i w ten sposób udostępniła im dane do konta. Oszuści, wykorzystując tę wiedzę, wypłacili z jej konta blisko 20 tysięcy złotych. Mundurowi po raz kolejny ostrzegają przed oszustami.

Przestępcy posługują się różnymi metodami, aby szybko zdobyć pieniądze. Coraz częściej wykorzystują metodę „na zdalny pulpit". Wczoraj policjanci przyjęli kolejne tego typu zawiadomienia. Przestępcy działając w ten sposób oszukali młodą bielszczankę. Jak ustalili policjanci, kobieta chciała zarobić pieniądze na rynku na rynku kryptowalut. Postępując zgodnie ze wskazówkami rzekomego konsultanta zainstalowała na swoim telefonie aplikację do zdalnej obsługi urządzenia typu AnyDesk. Następnie kobieta, zalogowała się do swojej aplikacji bankowej oraz udostępniła kody do transakcji, dając w ten sposób przestępcom dostęp do swoich pieniędzy. Oszuści, wykorzystując uzyskane dane, ukradli z jej konta blisko 20 tysięcy złotych.

Policja ostrzega – oszuści coraz częściej wykorzystują metodę „na zdalny pulpit”. Kradzież pieniędzy odbywa się dosłownie na oczach pokrzywdzonych. Internetowi przestępcy posługują się różnymi wariantami, chodzi jednak o to, by skłonić ofiarę do zainstalowania programu zdalnej obsługi komputera, a potem polecić jej by zalogowała się do swojego konta w banku. Najczęściej wykorzystywanym przez oszustów wariantem jest namawianie ofiary do skorzystania z pewnej usługi umożliwiającej szybkie pomnożenie gotówki. Gdy zainteresowana osoba napotyka problemy techniczne, fałszywy konsultant ,,wspiera ją” przez zdalny pulpit i dosłownie na oczach ofiary, ,,czyści” jej konto, bądź zaciąga ekspresowe pożyczki. Pokrzywdzeni sądzą, że zainwestowali, a na ich koncie za chwilę pojawi się większa kwota. Tak się jednak nie dzieje. Pokrzywdzeni tego rodzaju przestępstwem, to przeważnie osoby młode, które powinny być dość dobrze zorientowane w kwestii płatności internetowych. Pomimo tego oszustom udaje się ich okradać.

Co robić, by nie paść ofiarą oszusta?


- pamiętaj, tylko posiadacz konta może się do niego logować i wykonywać transakcje. NIGDY NIKOMU nie udostępniaj swojego konta bankowego, danych logowania oraz kodów jednorazowych;
- jeśli „konsultant” proponuje Ci zainstalowanie oprogramowania typu AnyDesk, możesz być pewien, że to oszustwo. Pracownik banku nie prosi o zainstalowanie tego typu oprogramowania;
- jeśli osoba podająca się za pracownika banku żąda zweryfikowania Twoich danych i danych konta lub zainstalowania jakiegokolwiek oprogramowania rozłącz się i zadzwoń do biura obsługi klienta Twojego banku.


KPP Bielsk Podlaski

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.