Bielsk Podlaski

Mieszkańcy Bielska Podlaskiego przesiądą się na autobusy elektryczne

Region Czw. 01.04.2021 10:01:16
01
kwi 2021

Już za dwa lata po Bielsku Podlaskim mają jeździć autobusy elektryczne. Zarząd Województwa Podlaskiego przyznał na ten cel 5,8 mln zł dotacji z funduszy unijnych. Poza zakupem autobusów, miasto Bielsk Podlaski, przebuduje też ulice Kopernika i Słowackiego. W ramach projektu powstaną dwa węzły przesiadkowe oraz parkingi typu „park&ride” lub „bike&ride”. W tych miejscach można będzie zostawić samochód lub rower i przesiąść się do niskoemisyjnych autobusów elektrycznych. Miasto kupi dwa takie pojazdy.

To przemyślane działanie, które ma na celu poprawę jakości powietrza w Bielsku, a tym samym poprawę jakości życia, podkreśla burmistrz tego miasta Jarosław Borowski.
    
Pojazdy elektryczne to nasza przyszłość, musimy w nie inwestować. Innej drogi nie ma, jeżeli chcemy oddychać czystszym powietrzem, mówi o planowanej inwestycji Marek Malinowski, członek Zarządu Województwa Podlaskiego
    
Koszt inwestycji w Bielsku Podlaskim wynosi 7,2 mln zł, dotacja z RPO Województwa Podlaskiego pokryje 5,8 mln zł.
  
 Od ponad roku transport publiczny w Bielsku Podlaskim jest bezpłatny, wkrótce będzie też bardziej przyjazny środowisku i jeszcze wygodniejszy dla podróżnych.
    
W Bielsku Podlaskim od kilku lat realizowany jest plan gospodarki nieskoemisyjnej, jednym z jego punktów jest zmniejszenie ruchu pojazdów osobowych w mieście, m.in. poprzez zachęcanie do korzystania z transportu zbiorowego. Od ponad roku miejska komunikacja miejska w Bielsku Podlaski jest bezpłatna, z bezpłatnego transportu mogą korzystać wszyscy chętni, niezależnie od tego czy są mieszkańcami Bielska czy przyjezdnymi.
    
Jak powiedział Radiu Podlasie, Jarosław Borowski, burmistrz Bielska Podlaskiego obecnie z powodu pandemii ilość podróżujących transportem zbiorowym zmalała, ale zanim wprowadzono ograniczenia, zainteresowanie nim było bardzo duże, a władze liczą że po opanowaniu wirusa MPKi- powrócą do łask.

O komunikacji miejskiej i proekologicznych działaniach miasta, z burmistrzem Bielska Podlaskiego, Jarosławem Borowskim, rozmawiała Agnieszka Bolewska-Iwaniuk.

POSŁUCHAJ


ABol/Js
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.