Bielsk Podlaski

Wieniec wykonany przez gminę Boćki będzie reprezentował Województwo Podlaskie na Dożynkach Prezydenckich

Region Śr. 01.09.2021 09:56:12
01
wrz 2021

Powstał ze zbóż, owoców, kłosów, warzyw i ziół. W konkursie na Najładniejszy Wieniec Dożynkowy Województwa Podlaskiego wzięło udział siedem gmin. Zwyciężyły Boćki. Wyniki poznaliśmy 30 sierpnia w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej (PMKL).

- Wieńce przygotowane są w ten sposób, że nowoczesność przeplata się z tradycją. Apeluję, żeby o tradycji nie zapominać i budować przyszłość na mocnych fundamentach dziedzictwa narodowego – podkreślał Stanisław Derehajło, wicemarszałek województwa podlaskiego.
    
Z kolei dyrektor Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej dr Artur Gaweł podkreślił, jak olbrzymią pracę w wykonanie wieńców musieli włożyć uczestnicy konkursu.
  
 - Wieńce są godne pracy i serca, które państwo włożyli. Komisja miała trudny orzech do zgryzienia, żeby wybrać wieniec, który będzie reprezentował Podlaskie na dożynkach prezydenckich – powiedział.
    
Komisja, oceniając wieńce, wzięła pod uwagę m.in.: różnorodność i jakość użytych materiałów, architekturę bryły, zgodność z tradycją w zakresie kompozycji czy precyzję wykonania i pracochłonność oraz walory estetyczne i sposób prezentacji.
    
Do konkursu stanęło siedem gmin: Wyszki, Szudziałowo, Łapy (Roszki-Wodźki), Boćki (Kolonia Boćki), Dobrzyniewo Duże, Janów (m. Kwasówka) i Puńsk. Wygrały Boćki. Na podium uplasowało się też Szudziałowo z drugą lokatą oraz gmina Puńsk, która zdobyła trzecie miejsce.
    
Zwycięski wieniec, to efekt pracy trzech pokoleń mieszkańców. Zwycięzcy z Kolonii Boćki wykonali wieniec dożynkowy w kształcie korony, uwity z czterech podstawowych zbóż: pszenicy, jęczmienia, owsa i żyta. Na zwieńczeniu znajduje się mała korona stworzona z lnu oraz jarzębiny, którą wieńczy malutki drewniany krzyżyk.
    - Zboża zaczęliśmy zbierać w czerwcu, gdy wyglądały ładnie na polach i nie padało. Wieniec wiliśmy przez dwa tygodnie. Były to dwa tygodnie ciężkiej pracy całej kolonii. Chciałbym zaznaczyć, że kolonia to 14 domów, kilkunastu mieszkańców, którzy przychodzili każdego dnia tworzyć wieniec. Przy jego powstawaniu pracowały trzy pokolenia mieszkańców – opowiadał Wojciech Ofman, nie kryjąc dumy, satysfakcji i radości, że praca przy powstaniu wieńca zintegrowała lokalną społeczność, a dzieło zostanie zaprezentowane na prezydenckich dożynkach.
    
Z kolei Andrzej Pleszuk, dyrektor Departamentu Rolnictwa i Obszarów Rybackich Urzędu Marszałkowskiego Województwo Podlaskiego, w imieniu komisji konkursowej podziękował wszystkim uczestnikom za pracę i czas włożony w przygotowywane wieńce.
    
Celem konkursu ogłoszonego przez samorząd województwa jest kultywowanie tradycji regionalnych, prezentacja bogactwa plonów, propagowanie tradycyjnych wartości i historii lokalnych wspólnot oraz budowanie i wzmacnianie tożsamości lokalnej mieszkańców Województwa Podlaskiego związanej z uroczystym podziękowaniem za zebrane plony i płody rolne. Koordynatorem konkursu jest Departament Rolnictwa i Obszarów Rybackich UMWP. W konkursie mogły uczestniczyć społeczności lokalne z gmin wiejskich i miejsko wiejskich z terenu całego Województwa Podlaskiego.
    
Wieniec dożynkowy reprezentujący województwo podlaskie weźmie udział w „Konkursie na najładniejszy wieniec dożynkowy o nagrodę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej”, w którym biorą udział grupy reprezentujące poszczególne województwa podczas Dożynek Prezydenckich. Tegoroczne Dożynki Prezydenckie odbędą się w dniach 18-19 września w Warszawie w Pałacu Prezydenckim.
Źródło: Województwo Podlaskie
Oprac.: Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
Foto: Anna Augustynowicz  / UMWP


ABol/Js
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.